Při běhu záleží na každém kroku. Běžecká obuv je základem vašeho výkonu a může mít velký vliv na to, jak se při běhu cítíte a jak rychle dokážete běžet. Pokud s běháním teprve začínáte nebo uvažujete o tom, že se mu začnete věnovat vážněji, je výběr správných běžeckých bot nesmírně důležitý.

Nevhodná obuv může vést k bolestem a zánětům a také dlouhodobě (a pravděpodobně i krátkodobě!) snížit váš výkon. Běžecké boty musí být pohodlné, lehké, stabilní a odvádět vlhkost. Musí také poskytovat vynikající oporu pro nohy, abyste nepřešlapovali a neriskovali zranění kolen nebo jiných kloubů.

Čtěte dále a zjistěte, na co se zaměřit při nákupu nových běžeckých bot.

Jaký jste běžec?

Při výběru nových běžeckých bot je důležité nejprve zjistit, jaký jste typ běžce. To vám umožní vybrat nejlepší pár běžeckých bot pro vaše konkrétní potřeby a vyhnout se zbytečným zraněním.

  • Pokud máte tendenci být při běhu na špičkách, budete potřebovat pár běžeckých bot, které jsou konstruovány se stabilitou a správnou mírou opory.
  • Pokud jste běžec na dlouhé vzdálenosti, budete potřebovat botu, která je lehká, netlačí a má velké odpružení, které chrání před nárazy.
  • Rychlostní běžci jsou sprinteři, kteří vynikají na delších tratích. Speedsteři potřebují kombinaci stability i lehkého tlumení.
  • Vytrvalostní běžci potřebují botu s dobrým množstvím tlumení, ale ne příliš velkým.

Jak najít správnou velikost

První věc, kterou musíte při nákupu nových běžeckých bot udělat, je ujistit se, že kupujete správnou velikost. Může se to zdát samozřejmé, ale nejdůležitější věcí, kterou musíte při nákupu běžeckých bot udělat, je ujistit se, že vám správně padnou na nohu. Musí být přiléhavé, aniž byste měli pocit, že jsou příliš těsné. Pokud máte v botách příliš mnoho místa, ztratíte část opory a zvýšíte riziko zranění. Pokud se pohybujete mezi velikostmi, vyberte si menší velikost. Pokud neznáte svou přesnou velikost, vezměte si s sebou při nákupu běžeckých bot pár bot, které již nosíte. Musíte se také ujistit, že běžecké boty mají správnou šířku pro vaše nohy. Lidé mají často jednu nohu o něco větší než druhou. Ujistěte se, že kupujete běžecké boty, které padnou vaší větší noze.

Dbejte na tlumení a pružnost

Tlumení běžeckých bot se může značně lišit, proto je důležité vědět, jaký typ tlumení preferujete. Obecně platí, že čím je tlumení běžecké boty měkčí, tím je pohodlnější. Na druhou stranu tvrdší odpružení poskytne větší oporu a bude vhodnější pro delší běh nebo trénink. Důležité je také hledat flexibilitu obuvi. Pokud je bota příliš tuhá, může zvýšit riziko zranění a zvýšit náchylnost k nadměrné pronaci. Na druhou stranu velmi flexibilní bota nemusí být pro některé lidi dostatečně podpůrná. Během několika prvních běhů v nových běžeckých botách zkuste pocítit rozdíl mezi mírou flexibility boty a poznamenejte si, jaký typ boty vám vyhovuje nejlépe.

Zkontrolujte podporu

Podpora je něco, co se při nákupu běžeckých bot často přehlíží. Je snadné nechat se zlákat párem super stylových běžeckých bot, ale pokud neposkytují dostatečnou oporu, mohli byste nakonec kupovat nové boty mnohem častěji, než je nutné. Pokud máte nějaké problémy s nohama, je důležité se ujistit, že běžecké boty, které si kupujete, vám poskytují dostatečnou oporu, která vám je pomůže vyřešit.

Nezapomeňte na prodyšnost

Prodyšnost je u běžeckých bot často přehlíženým faktorem, ale je nesmírně důležitá. Při běhu se vaše nohy rychle zahřívají a mají tendenci se velmi zvlhčovat. Pokud vaše boty nejsou dostatečně prodyšné, vaše nohy se začnou cítit velmi nepříjemně. V ideálním případě byste měli hledat boty, které jsou z větší části síťované, mají prodyšný jazyk a lehkou konstrukci. Pokud můžete, snažte se najít běžecké boty, které mají síťovaný svršek a síťovaný jazyk pod tkaničkami. Hledejte síťovinu, která prochází celou botou, aby vám zajistila maximální proudění vzduchu.

Tipy, které vám pomohou najít ideální běžeckou obuv

Nakupujte online. Internetoví prodejci často nabízejí širší škálu běžeckých bot, ze kterých si můžete vybrat. To může být užitečné pro lidi se specifickými potřebami a požadavky.

Najděte si obchod se znalým personálem. Při nákupu běžecké obuvi v obchodě hledejte obchod s vyškoleným personálem, který vám pomůže najít nejlepší pár běžeckých bot pro vaše potřeby.

Vyzkoušejte si různé typy bot. Ne každý pár běžeckých bot vám bude sedět stejně, i když je od stejné značky. Vyzkoušejte si různé boty, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje.

Naslouchejte svému tělu. Po několika prvních bězích v nových běžeckých botách vás pravděpodobně budou bolet chodidla a nohy. Pokud vám pár běžeckých bot připadá nepohodlný, zkuste si v něm ještě několikrát zaběhat a zjistěte, zda nepohodlí zmizí.