Když investujete do nového vybavení, je vzrušující vyrazit ven. Jak ale při tolika různých možnostech poznáte, která je pro vás ta nejlepší? Může být těžké zjistit, kde začít. Existuje tolik různých značek, modelů, barev, velikostí... seznam je dlouhý! S horskými koly je také spojeno mnoho žargonu, který může být pro nováčky v tomto sportu zastrašující. Tento článek vám však nabídne několik užitečných rad, jak si vybrat horské kolo, které bude vyhovovat vašim potřebám a schopnostem.

Jaký jste typ jezdce?

Pokud znáte úroveň svých dovedností a typ jízdy, kterou budete provozovat, pomůže vám to zúžit výběr a usnadní vám to rozhodování. Pokud jste začátečník, budete se pravděpodobně chtít zaměřit na několik klíčových oblastí. Zaprvé na velikost rámu (o tom více níže). A za druhé, zda chcete hardtailové nebo celoodpružené kolo. To bude záviset na úrovni vašich dovedností a terénu, ve kterém budete jezdit. Začátečníci budou pravděpodobně chtít začít s hardtailem, aby si vyzkoušeli, o čem tento sport je. Pokud jezdíte v terénu v náročném terénu nebo jste středně pokročilý či pokročilý jezdec, možná budete chtít zvážit celoodpružené kolo. Celoodpružená kola jsou navržena tak, aby pohlcovala nárazy a vibrace a poskytovala hladší jízdu. Obvykle jsou však těžší než horská kola s pevným odpružením.

horské kolo

Kolik chcete utratit?

To vám pomůže zúžit výběr a usnadní rozhodování. Opět to bude záviset na úrovni vašich dovedností a typu jízdy, kterou provozujete. Pokud jste začátečník, možná budete chtít začít s levnější variantou, až získáte cit pro tento sport. Až zjistíte, jaký typ jízdy vás baví, můžete vždy později přejít na lepší kolo. Jste-li středně pokročilý nebo pokročilý jezdec, možná budete chtít zvážit investici do modelu vyšší třídy, abyste získali všechny další funkce a výhody, jako je vyšší výkon a pohodlí.

Rozhodněte se pro velikost kola a odpružení

Možná jste zúžili výběr typu kola, které chcete koupit, ale pak se musíte rozhodnout o jeho specifikách. Velikost kola - měla by vycházet z toho, jak a kde jezdíte. Pokud jste začátečník nebo jezdíte pouze po hladkých stezkách, možná budete chtít zvolit menší velikost kol (26 palců).

Pokud však plánujete jezdit v různém terénu, možná budete chtít zvolit větší velikost kol (29 palců). Celoodpružené kolo - Pokud jste středně pokročilý nebo pokročilý jezdec a plánujete jezdit v náročném terénu, možná budete chtít zvážit celoodpružené kolo. To zajistí hladší jízdu a také lepší kontrolu na hrbolatém terénu.

A nakonec nezapomeňte na příslušenství!

To je často opomíjená oblast. Možná si budete chtít pořídit nějaké příslušenství nebo doplňky, abyste vylepšili a zkvalitnili své zážitky s novým horským kolem.

  • Multifunkční nářadí - Multifunkční nářadí může být velmi užitečné, když ho budete mít při sobě na stezkách. Můžete ho použít k opravě píchlé pneumatiky, dotažení uvolněných šroubů nebo k odstranění řetězu, pokud se vám zachytí v řetězovém kroužku!
  • Polstrované cyklistické kraťasy - Poskytnou vám větší pohodlí při jízdě a mohou se hodit při dlouhých vyjížďkách na kole.

Výběr správného horského kola může být složitý. Naštěstí nyní máte několik užitečných rad, jak vybrat horské kolo, které bude vyhovovat vašim potřebám a schopnostem. Jak vidíte, je třeba vzít v úvahu mnoho věcí, takže může být užitečné provést před nákupem kola určitý průzkum. Nezapomeňte zohlednit náklady na příslušenství, jako jsou helmy, cyklistické kraťasy a hydratační batohy. Pokud při prohlížení zohledníte tyto aspekty, budete schopni určit ideální kolo pro vás.